Logo Altix

Sklep Internetowy
System YourWay

Program Dostępność Plus – co to takiego?

Program Dostępność Plus to kompleksowe ujęcie tematyki dostępności w Polsce. Celem programu jest zapewnienie osobom ze szczególnymi potrzebami swobodnego dostępu do dóbr, usług oraz możliwości udziału w życiu społecznym i publicznym.

Program Dostępność Plus wspiera 8 obszarów: architekturę, transport, edukację, służbę zdrowia, cyfryzację, usługi, konkurencyjność i koordynację.

19 lipca 2019 roku została uchwalona Ustawa o zapewnieniu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami. Celem niniejszej ustawy jest poprawa warunków życia i funkcjonowania osób starszych, osób z niepełnosprawnością lub mających obniżony poziom sprawności z powodu wieku czy choroby. Osoby ze szczególnymi potrzebami powinny mieć równy dostęp do przestrzeni publicznych, usług i informacji. Zapewnienie dostępności jest możliwe dzięki uniwersalnemu projektowaniu nowych rozwiązań lub racjonalnych usprawnień w usuwaniu istniejących barier. Minimalne wymagania programu Dostępność Plus obejmują zapewnienie w instytucjach publicznych dostępności architektonicznej, dostępności cyfrowej oraz dostępności komunikacyjno - informacyjnej. Program Dostępność Plus zakłada dostosowanie obiektów użyteczności publicznej, instytucji publicznych czy miejsc zabytkowych do potrzeb osób z niepełnosprawnością.

Firma Altix od samego początku jest zaangażowana w działania dostępnościowe

Altix, jedna z największych firm w dziedzinie dostępności, od 35 lat zajmuje się działaniem na rzecz osób z niepełnosprawnością. To my jako pierwsi, we współpracy ze środowiskiem osób z niepełnosprawnością, zaczęliśmy kreować dostępność, dążąc do tego, aby różnego rodzaju instytucje – uczelnie, szkoły, dworce, muzea i miejsca turystyczne były dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnością. Mamy bardzo szeroką ofertę. Dostosowujemy obiekty użyteczności publicznej, wykonujemy audyty i przeprowadzamy szkolenia. W naszym zespole pracują wykwalifikowani eksperci z różnych dziedzin, jak również osoby z niepełnosprawnością, które doradzają nam, jak im skutecznie pomagać.

Przykładowe rozwiązania

Przedstawiamy przykładowe rozwiązania, które umożliwią zwiększenie dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami. Zapewniamy profesjonalne doradztwo oraz kompleksową ofertę rozwiązań dopasowanych do wybranego obiektu i potrzeb klienta.

  • Rozwiązania tyflograficzne umożliwiające dostosowanie obiektu do potrzeb osób niewidomych i niedowidzących. To różnego rodzaju plany wypukłe, terminale informacyjne, tabliczki brajlowskie, nakładki na poręcze, schody. Oferujemy także ich montaż.
  • Oznaczenia poziome, które są uzupełnieniem rozwiązań tyflograficznych. Składają się ze ścieżek naprowadzających, pól uwagi, pasów ostrzegawczych. Przed dostosowaniem obiektu przygotowujemy projekt oraz oferujemy montaż.
  • System YourWay – innowacyjne rozwiązanie, dzięki któremu osoby z niepełnosprawnością wzroku mogą poruszać się samodzielnie. Jest to inteligentna aplikacja współpracująca ze specjalnymi nadajnikami i przekazująca konkretne informacje o obiekcie.
  • Pętle indukcyjne i rozwiązania dla osób z dysfunkcją słuchu.
  • Audyty cyfrowe i architektoniczne pozwalające ocenić czy strona internetowa i obiekt spełniają wymogi dostępności.
  • Szkolenia z obsługi osób z niepełnosprawnością oraz szkolenia specjalistyczne z zakresu dostępności.

Dofinansowania

W ramach Dostępności Plus zarządcy obiektów użyteczności publicznej, takich jak: instytucje, uczelnie i szkoły, dworce kolejowe i autobusowe, placówki medyczne, instytucje kultury, mogą ubiegać się o dofinansowania celem wdrożenia i zapewnienia dostępności. Obecnie jest wdrażanych wiele programów dofinansowań, między innymi:

  • Dostępny Samorząd: program na rzecz zwiększania dostępności usług publicznych w JST. Ma na celu wsparcie samorządów w dostosowaniu do potrzeb osób ze szczególnymi potrzebami. W ramach tej inicjatywy samorządy mogą podejmować działania takie jak: przystosowanie budynków użyteczności publicznej, zapewnienie dostępności cyfrowej, szkolenia dla pracowników, wsparcie komunikacyjne.
  • Dostępna Przestrzeń Publiczna: celem podejmowanych działań jest pełny udział w życiu społecznym osób z niepełnosprawnością. Program PFRON wspiera usuwanie barier w życiu codziennym, przestrzeni publicznej, w dostępie do usług. Zakłada między innymi zapewnienie dostępności architektonicznej oraz informacyjno-komunikacyjnej, utworzenie dostępnych lub poprawę dostępności placów zabaw, likwidację barier w dostępie do opieki ginekologicznej.

Program dotyczy jednostek samorządu terytorialnego, kościołów lub innych związków wyznaniowych, organizacji pozarządowych, podmiotów leczniczych.

  • Dostępność Plus dla Zdrowia: program zakłada poprawę dostępności architektonicznej, cyfrowej, komunikacyjnej i organizacyjnej placówek Podstawowej Opieki Zdrowotnej (POZ) oraz szpitali. Wsparcie zakłada wyposażenie w sprzęt ułatwiający komunikację (z osobą niesłyszącą, z osobą z zaburzeniami mowy), szkolenia, dostosowanie stron internetowych czy swobodne poruszanie się (oznaczenia, podjazdy, windy).

 Cały czas pojawiają się również nowe projekty i programy dedykowane placówkom edukacyjnym, instytucjom kultury, bibliotekom i innym podmiotom. Aby dowiedzieć się więcej o aktualnych projektach i programach, zapraszamy do kontaktu.

Zaprojektuj z nami dostępność!

Chcą Państwo zapewnić dostępność osobom ze szczególnymi potrzebami? Pomagamy w jej wdrożeniu na wszystkich etapach: począwszy od konsultacji i wizji lokalnej w obiekcie, po wsparcie w składaniu wniosków, doradztwo w zakresie rozwiązań, skończywszy na realizacji.

Zapraszamy do kontaktu z naszymi ekspertami!

Kontakt:

tel. 22 510 10 90

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.