Dla kogo przeznaczone są pętle indukcyjne?
Pętle indukcyjne są przeznaczone dla osób z problemami ze słuchem, które korzystają z aparatów słuchowych. Mogą one napotkać problemy ze słyszeniem, ponieważ mikrofon wbudowany w aparat słuchowy nie rozróżnia rozmowy, którą prowadzi dana osoba, od innych dźwięków pochodzących z otoczenia i pogłaśnia je do poziomu rozmowy głównej. Powoduje to, że np. otwarte okno i hałas ruchu ulicznego pogłośniony przez aparat słuchowy zagłusza główną rozmowę. Z podobnym efektem możemy spotkać się w punktach obsługi, gdzie mamy rozmowy prowadzone przez inne osoby oczekujące na obsługę lub gdy w pomieszczeniu występuje zjawisko echa.
Podstawa prawna wymagania posiadania pętli indukcyjnych
Podstawą prawną jest Ustawa z dnia 19 lipca 2019 r. o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami, artykuł nr 6 ustęp 3b o treści:
Minimalne wymagania służące zapewnieniu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami obejmują w zakresie dostępności informacyjno-komunikacyjnej instalację urządzeń lub innych środków technicznych do obsługi osób słabosłyszących, w szczególności pętli indukcyjnych, systemów FM lub urządzeń opartych o inne technologie, których celem jest wspomaganie słyszenia.
Typy pętli indukcyjnych
Pętle indukcyjne możemy podzielić na:
- jednostanowiskowe mobilne,
- jednostanowiskowe mocowane na stałe,
- wielkopowierzchniowe,
- systemy FM z pętlą indukcyjną indywidualną.
Rodzaje i zastosowanie pętli indukcyjnych
- Pętle indukcyjne mobilne. Ten typ pętli charakteryzuje się posiadaniem zasilania akumulatorowego pozwalającego na użytkowanie tego urządzenia bez konieczności podłączania go do zasilania prądem elektrycznym z sieci. Urządzenia mają niewielkie rozmiary i są proste w obsłudze, najczęściej wystarczy włączyć urządzenie i jest już gotowe do pracy. Zasięg działania w zależności od modelu wynosi od 80 do 120 cm wokół urządzenia. Zaleca się stosowanie go w przypadkach, gdy obsługa Klienta nie może odbywać się tylko przy jednym stanowisku, ale wymaga przemieszczania się, wówczas pętla powinna podążać za osobą słabosłyszącą. Najlepszym urządzeniem pod względem parametrów technicznych w tej kategorii jest Smart Loop firmy Univox.
- Pętle jednostanowiskowe mocowane na stałe. Zaleca się stosowanie ich w miejscach, które są przeznaczone do stałej obsługi klientów. W odróżnieniu od pętli mobilnych składają się z kilku elementów, które zwykle mocowane są pod biurkiem, a na biurku umieszczony jest mikrofon. Ten rodzaj pętli wymaga stałego podłączenia do sieci elektrycznej. Przed montażem należy wykonać pomiar poziomu szumów tła elektromagnetycznego. Zdarza się, że poziom ten jest tak wysoki, iż powoduje, że w danej lokalizacji nie da się zamocować pętli. Wymagania dotyczące parametrów, które muszą być zmierzone w czasie montażu, wynikają z normy PN EN 60118-4. Spełnienie ich jest niezbędne do prawidłowego działania urządzenia. Montaż tego typu pętli powinien być wykonywany przez osoby posiadające przeszkolenie. Najpopularniejszymi urządzeniami z tej grupy są produkty z serii CTC, firmy Univox.
- Pętle wielkopowierzchniowe. Wyróżniamy tu pętle mobilne i mocowane na stałe. Pętle wielkopowierzchniowe stałe mają zastosowanie w pomieszczeniach typu: sale wykładowe, aule, sale kinowe, teatralne. Montaż tego typu pętli wykonują wyspecjalizowane firmy. Pętle wielkopowierzchniowe mobilne są to systemy rozwijane na czas danego wydarzenia. Tego typu pętlą jest model P-Loop 2.0, którego maksymalny zasięg pracy wynosi do 150 m2. Użytkowanie tego modelu jest intuicyjne, wymaga niewielkiej wiedzy technicznej oraz krótkiego przeszkolenia. Urządzenie posiada kilka wersji różniących się systemem dostarczania dźwięku do urządzenia, najprostszą wersją jest urządzenie podłączane do istniejącego systemu nagłośnienia.
- Systemy FM z pętlą indukcyjną indywidualną. To urządzenia wykorzystywane do przesyłania dźwięku za pośrednictwem sygnału radiowego, który następnie przy pomocy małej pętli indywidualnej przekazywany jest do aparatu słuchowego odbiorcy. System jest zasilany za pomocą akumulatorów. Składa się z nadajnika, do którego podłączony jest mikrofon oraz odbiornika, do którego podłączona jest mała pętla na szyję dla osoby słuchającej. Liczba odbiorników jest nielimitowana. Takie zestawy mają zastosowanie podobne do stałych pętli wielkopowierzchniowych w dużych pomieszczeniach typu aula czy sala wykładowa, w których nie da się zainstalować pętli stałej. Można z nich korzystać również na imprezach plenerowych. Najpopularniejsze modele to model Digi-Rs oraz Digi-St.