Od 1 stycznia 2024 r. osoby z orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności mogą ubiegać się o świadczenie wspierające, które będzie wypłacane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Kto otrzyma świadczenie?
Pierwszym warunkiem jest uzyskanie decyzji o ustaleniu poziomu potrzeby wsparcia. Obowiązuje stupunktowa skala oceny. Świadczenie otrzymają osoby, które posiadają punktację od 87 do 100 punktów. 220% wysokości renty socjalnej odbiorą osoby posiadające punktację od 95 do 100 punktów, 180% osoby z punktacją pomiędzy 90 a 94, natomiast 120% niepełnosprawni z liczbą punktów pomiędzy 85 do 89.
Kolejnymi warunkami są: ukończenie 18 lat, posiadanie obywatelstwa polskiego oraz zamieszkiwanie na terenie naszego kraju, pozytywna decyzja WZON, której poziom potrzeby wsparcia został określony na uprawniającym poziomie punktów. Wnioski o wydanie ww. decyzji składać można do wojewódzkich i powiatowych zespołów od 1 stycznia 2024 r. w formie papierowej lub elektronicznej – za pośrednictwem systemu PIU EMP@TIA. Po otrzymaniu decyzji osoba z niepełnosprawnością może złożyć do ZUS wniosek o wypłatę świadczenia. Do tego celu służy Platforma PUE ZUS, Portal informacyjno-usługowy Emp@tia na stronie empatia.mrpips.gov.pl lub Bankowość elektroniczna.
Szczegółowe informacje na temat świadczenia wspierającego można znaleźć na stronie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.