Marcin Wiącek, Rzecznik praw obywatelskich, powołał Radę osób z niepełnosprawnościami. Tworzą ją 33 osoby, w tym 31 osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności z całej Polski. Nie jest to organizacja pozarządowa, lecz Rada samorzeczników.
Zadania Rady
Głównym celem Rady jest włączenie osób z niepełnosprawnościami w monitorowanie przez Rzecznika Praw Obywatelskich wdrażania Konwencji ONZ o prawach osób z niepełnosprawnościami. Rada pełni funkcję opiniodawczo-doradczą w zakresie praw osób z niepełnosprawnościami. Do szczegółowych zadań Rady należy przede wszystkim:
- identyfikowanie obszarów, w których istnieje potrzeba podjęcia działań na rzecz wdrażania Konwencji,
- przedstawianie Rzecznikowi Praw Obywatelskich rekomendacji systemowych działań w obszarze praw osób z niepełnosprawnościami wynikających z Konwencji,
- opiniowanie i wspieranie działań na rzecz dostępności Biura Rzecznika Praw Obywatelskich,
- proponowanie tematów niezależnych badań, o których mowa w art. 17b pkt 2 ustawy z dnia 15 lipca 1987 r. o Rzeczniku Praw Obywatelskich,
- inicjowanie akcji społecznych mających na celu:
- podniesienie świadomości społeczeństwa w sprawach dotyczących osób z niepełnosprawnościami,
- wzmacnianie poszanowania praw i godności osób z niepełnosprawnościami,
- promowanie dobrych praktyk dotyczących ochrony praw osób z niepełnosprawnościami,
- zwalczanie stereotypów, uprzedzeń i szkodliwych praktyk wobec osób z niepełnosprawnościami, w tym związanych z płcią i wiekiem, we wszystkich dziedzinach życia.