Urząd Komunikacji Elektronicznej skontrolował biura obsługi klientów największych ogólnopolskich operatorów komórkowych. Celem badania była ocena poziomu dostępności punktów obsługi dla osób z niepełnosprawnościami.
Badanie dostępności architektonicznej
Firmy telekomunikacyjne muszą zadbać o udogodnienia dla klientów z każdym rodzajem niepełnosprawności, począwszy od osób poruszających się na wózku, które powinny móc swobodnie dostać się do punktu obsługi Klienta, poprzez osoby słabosłyszące, którym należy zapewnić dostęp do tłumacza języka migowego i dostosować sprzęt do ich potrzeb, aż po osoby niewidome i słabowidzące, dla których należy przygotować wszelką dokumentację i faktury w wersji brajlowskiej oraz udostępnić odpowiednio przygotowane dokumenty online.
Każdego roku pracownicy Urzędu Komunikacji Elektronicznej sprawdzają, czy firmy telekomunikacyjne wdrożyły rozwiązania podnoszące poziom dostępności. Po przeprowadzeniu kontroli w latach 2018 – 2023 nasunęły się następujące wnioski: głównym obszarem wymagającym podniesienia poziomu dostępności jest obszar architektoniczny. Każdy z operatorów, u których stwierdzono uchybienia, jest zobowiązany podjąć działania w zakresie zmian wyposażenia i aranżacji architektonicznej punktów obsługi, w których odbywa się przyjmowanie osób ze szczególnymi potrzebami. Pracownicy BOK powinni także stale podnosić swoją wiedzę i umiejętności w zakresie obsługi osób z niepełnosprawnościami.