Duński system edukacji ukierunkowany jest na dostarczanie uczniom odpowiednich kompetencji, które pozwolą im na zaistnienie na rynku pracy w dorosłym życiu. W kontekście osób z niepełnosprawnościami popularny jest model edukacji włączającej - oznacza to, że uczniowie uczęszczają do szkół ogólnodostępnych.
Szkoła w praktyce
Obowiązek zapewnienia uczniom wsparcia spoczywa głównie na szkole. Nauczyciele dostosowują treści, materiały, metody i formę zajęć do predyspozycji każdego ucznia. Nie jest konieczne tworzenie indywidualnych planów edukacyjnych dla uczniów z niepełnosprawnościami. Ocena kompetencji ucznia odbywa się w formie opisowej, a nie numerycznej.
Zaletami duńskiego systemu edukacji jest m.in. zróżnicowanie metod nauczania względem osób z dysfunkcjami czy dostęp do bezpłatnej edukacji na każdym jej poziomie. Wszyscy uczniowie, także ci z niepełnosprawnością, mogą ubiegać się o wsparcie finansowe na wydatki związane z podjęciem nauki. Wysokość dofinansowania wynosi miesięcznie sześć tysięcy osiemset dwadzieścia koron. A czy Wy chcielibyście uczyć się w Danii?